Geri Dön

PROF.DR.İLBER ORTAYLI İLE LÜBNAN’DA UYGARLIKLARIN İZİNDE

04 – 07 Ekim 2018
PROF.DR.İLBER ORTAYLI İLE LÜBNAN’DA UYGARLIKLARIN İZİNDE TuruPROF.DR.İLBER ORTAYLI İLE LÜBNAN’DA UYGARLIKLARIN İZİNDE TurlarıPROF.DR.İLBER ORTAYLI İLE LÜBNAN’DA UYGARLIKLARIN İZİNDE TatiliPROF.DR.İLBER ORTAYLI İLE LÜBNAN’DA UYGARLIKLARIN İZİNDE Vip Turu

Akdeniz tarihinin bütün katmanlarını içeren Lübnan’da, uygarlıkların izinde dört gün... Fenikelilerden Romalılara, Haçlı Seferlerinden Osmanlı fetihlerine, 19. Yüzyıl Osmanlı modernleşmesinden iç savaşa... Lübnan tarihinin kesitlerine eşsiz bir tarih ve kültür gezisi.

PROGRAM 
1.Gün : Istanbul / Beyrut

Sabah Atatürk Havalimanı Dış Hatlar terminalinde Setur Select buluşma noktasında saat 09:30’da buluşma. Beyrut Refik Hariri Havalimanına varış. Havalimanından direkt olarak Beyrut şehir turumuza başlıyoruz. Lübnan Ulusal Müzesi ilk durağımız. İç savaş sırasında büyük fedakarlıklarla kurtarılan bu eşşiz koleksiyon ile Lübnan tarihine bir giriş yapacağız. Daha sonra Beyrut sokaklarında bir yürüyüş. Şehitler Meydanı ve  Muhammed El Emin Camii’ni ziyaret ediyoruz. 2005 senesinde hayatını kaybeden Lübnan Başbakanı Hariri’nin mezarı da buradadır. Ardından, Ortodoks kilisesi ve Roma Hamamı kalıntılarını gördükten sonra, eski şehir merkezi olarak adlandırılan Down Town bölgesine bir yürüyüş yapıyoruz. Place Etoile’de 2. Abdülhamid’in tahta geçişinin 25. yılını kutlamak amacı ile yapılan Hamidiye Saat Kulesi’ni görüyoruz. Corniche bölgesi ve Güvercin Kayalıklarını gördükten sonra otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği Setur Select ‘in seçeceği bir restaurantta alınacaktır. 

2.Gün : Beyrut

Bugün Beyrut şehrinin kuzeyindeki iki önemli tarihi şehri ziyaret edeceğiz: Tripoli (Trablusşam) ve Byblos: Beyrut’un 85 km Kuzeyinde yer alan Trablusşam (Tripoli) Levant sahilinin uzun tarihinde çok önemli bir yer tutar. Tunç çağındaki kuruluşundan, 1943’de Lübnan’ın bağımsızlığına kadar tarihi Suriye’nin en önemli liman kentlerinden birisiydi. Haçlı, Memluk ve Osmanlı döneminden yüzlerce eser taşıyan çok önemli bir yaşayan müze olan Trablusşam’da Raymond Saint-Gilles Haçlı kalesi, Taynal Ulu Cami, medreseler, antik pazarlar, hanlar, hamamlar gibi Memluk ve Osmanlı eserlerini ve son Osmanlı devri saat kulesini göreceğiz. Tripoli ziyaretimiz sonrasında Byblos’a ulaşıp öğle yemeğimizi Byblos’da alacağız. Yemek sonrasında da Byblos’u gezeceğiz. Tarihi MÖ 7.000’lerdeki Neolitik döneme kadar giden ve dünyanın en eski şehirlerinden olan Byblos, ülkedeki en zengin arkeolojik alanlardan biridir. Tunç çağında, bu şehir Fenike kıyılarındaki en önemli ticari merkezlerden biri haline geldi. Yunan ve Latin alfabeleri başta olmak üzere tüm modern alfabelerin atası olan Doğrusal Alfabe Byblos’ta icat edildi. Byblos M.S. 551 depremiyle yıkıldı. Haçlı seferleri döneminde tekrar önem kazandı; Memlük ve Osmanlı dönemlerinde ise daha mütevazı bir kent olarak devam etti. Roma limanı merkezde olmak üzere, neolitik dönemden Haçlılara uzanan tarihi, camii ve tüm kültürel renkliliği içinde yer alan kafeler ve lokantalar ile göreceğimiz en keyifli yerlerden biridir. Otelimize dönüp biraz dinlendikten sonra akşam yemeği için Beyrut sokaklarına çıkıyoruz. Akşam yemeği Setur Select ‘in seçeceği bir restaurantta alınacaktır.

3.Gün : Beyrut
Sabah Lübnan’ın dünyaca ünlü antik yerleşimi olan Baalbek’e gidiyoruz. Baalbek Roma tapınakları Beyrut’tan 85 km uzaklıkta yer alır. Jüpiter, Baküs ve Venüs’e ithaf edilen tapınaklar M.S. 1. ve 3. Yüzyıllar arasında inşaa edilmiştir. Alman İmparatoru Kaiser Wilhelm’in 1898’de buraya yaptığı ziyaret anısına dikilen ve Kaiser ile Sultan II.Abdülhamit’in isimlerinin yazdığı plaketler hala görülebilmektedir. Baalbekten sonra Lübnan’ın ünlü şaraplarının üretildiği Zahle’ye gideceğiz ve burada Chateau Ksara’yı ziyaret edip şarap tadımı yapacağız. Öğle yemeğimizi Zahle’de aldıktan sonra Bekaa Vadisi üzerindeki yolculuğumuzu sürdürerek Anjar’a ulaşacağız. Ermeni diasporasının yoğun olarak yaşadığı bu kasabada, 8.yy da Emevi halifesi Al-Walid ibn Abdel Malek tarafından yaptırılan antik şehri gezeceğiz. Merkezi Şam olan Emeviler, bu şehri yazlık saray ve ticaret merkezi olarak kurmuşlardır.  Anjar’ı ziyaretimiz sonrasında Beyrut’a dönüyoruz. Akşam yemeğinde Lübnan mutfağının eşsiz lezzetlerini tatmaya, müzik ve eğlence eşliğinde devam edeceğiz. Akşam yemeği Setur Select ‘in seçeceği bir restaurantta alınacaktır.

4.Gün : Beyrut / Istanbul
Sabah otelimizden çıkış yapıyoruz ve Deir El Qamar şehrindeki Beitetdine Sarayı’nı ziyaret ediyoruz. 18. Yüzyılda yapılmış bu saray yerel gelenek ile Osmanlı İmparatorluk Mimarisinin güzel bir sentezini yansıtıyor. Buradan tekrar Akdeniz kıyısına dönüyor ve Osman Hamdi Bey’in ünlü İskender Lahdi kazısını yaptığı Sidon (Sayda) şehrine gidiyoruz. Burada Debbane Sarayı, Haçlı Deniz Kalesi, çarşı (souk) ve Al Faraj Hanı ziyaretlerini gerçekleştiriyoruz. Sayda’dan Beyrut Refik Hariri havalimanına transfer ve Istanbul’a hareket.

 

 
 
Fiyata Dahil Olan Hizmetler
Türk Havayolları ile gidiş dönüş ekonomi sınıf uçak bileti
Belirtilen  otelde 3 gece 4 gün oda&kahvaltı bazında konaklama
Havalimanı vergileri
Havaalanı – Otel – Havaalanı transferleri
Belirtilen tüm geziler
Öğle Yemekleri
Akşam Yemekleri
Setur Select rehberlik hizmetleri

Tur Fiyatı 
2,159 USD
 

Seyahatinizi Size Özel Şekillendirelim

Bu programı size özel olarak tasarlamamızı isterseniz lütfen 444 97 79 nolu Setur Select Özel Seyahat Hattımızdan bizi arayın ya da select@setur.com.tr adresinden bize ulaşın. Seyahat tasarımcınız en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır.

Sizi Arayalım

E-Bülten’imize Kayıt Olun