Geri Dön

NÜKHET EVERİ ILE GÖBEKLİ TEPE TURU

13 – 15 Eylül 2019

NÜKHET EVERİ ILE GÖBEKLİ TEPE TURU TuruNÜKHET EVERİ ILE GÖBEKLİ TEPE TURU TurlarıNÜKHET EVERİ ILE GÖBEKLİ TEPE TURU TatiliNÜKHET EVERİ ILE GÖBEKLİ TEPE TURU Vip Turu

Prof. Dr. Klaus Schmidt'in anısına…

PROGRAM 

1.Gün : Şanlıurfa / Balıklıgöl / Fırfırlı Kilise / Ulu Cami / Urfa Çarşıları 

İstanbul Havalimanı İç Hatlar Terminali’ nde saat 04:00’da buluşuyor ve check in işlemlerimizi tamamladıktan sonra Türk Hava Yolları’nın TK 2246 sefer sayılı uçağı ile 06:35 ’te Şanlıurfa’ya uçuyoruz. Şanlıurfa Havalimanı’nda bizi bekleyen aracımız ile buluşup şehir merkezine hareket ediyor ve yöresel sabah kahvaltımızı alıyoruz. Kahvaltının ardından ilk ziyaret noktamız 150 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğinde, rivayete göre Hz. İbrahim ateşe atıldıktan sonra, bir mucize gerçekleşir ve etraf güllük gülistanlık olduğu Balıklıgöl’ ü ziyaret ediyoruz. Balıklıgöl sonrası yürüyerek Halil-ür Rahman ve Rızvaniye Camileri, Ayn-el Zeliha Gölü, Hz. İbrahim Makamı göreceğimiz ve ziyaret edeceğimiz yerler arasında olacaktır. Öğle yemeğimizi Çulcuoğlu Restaurant’ta alıyoruz. Gezimize Fırfırlı Kilise ve Ulu Cami gezileri ile devam ediyoruz. Sonrasında meşhur Gümrük Han’ da mola veriyor ve Urfa çarşılarında sizlere serbest zaman veriyoruz. Bugünlük turumuzu tamamlayıp otelimize hareket ediyor ve giriş işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz. Konaklama ve akşam yemeği otelde…

2.Gün : Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi / Mezarlık / Prof. Dr. Klaus Schmidt Anı Evi / Sıra Gecesi
Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından Türkiye’ nin en büyük müzesi olma özelliğine sahip olan Şanlıurfa Arkeoloji ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi’ ni ziyaret ediyoruz. Müzede Harran, Göbekli Tepe ve diğer höyüklerde yapılan çalışmalar sonucunda ortaya çıkarılan kültür varlıklarını inceliyoruz. Müze gezisinin ardından arkeolog ve sanat tarihçisi İbrahim Halil Sarısu ile mezarlık alanlarını ziyaret ediyor ve kazılarını da kendisinin yürüttüğü bu alanlar hakkında kendisinden bilgi alıyoruz. Öğle yemeğini Dedecan Restaurant’ta alıyoruz. Öğle yemeğinin ardından Göbekli Tepe kazıları sırasında Prof. Dr. Klaus Schmidt ve ekibi tarafından kazı evi olarak kullanılan evi ziyaret ediyoruz. Burada Çiğdem Köksal Schmidt'ten 1995 yılından beri süren Göbekli Tepe kazılarını dinliyoruz. Göbekli Tepe’nin detaylarını ve bilinmeyenlerini dinleyecek ve evin avlusunda çaylarımız eşliğinde merak ettiklerimizin cevaplarını arayacağız. Otelimize dönüyoruz ve belirtilen saatte otelimizden hareket ederek Manici Hotel’de gerçekleşecek Urfa geleneğinin vazgeçilmezi olan akşam yemeği eşliğinde Sıra Gecesi’ne katılıyoruz.

3.Gün : Göbekli Tepe / Harran
Sabah otelde alacağımız kahvaltı sonrasında otelden çıkış işlemlerimizi yapıyor Göbekli Tepe Örenyeri’ ne hareket ediyoruz. Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan örenyerinde T biçimindeki 10 – 12 dikilitaş yuvarlak planda dizilmiş, araları taş duvarla örülmüştür. Burası bir yerleşim değil, kült merkezi olarak tanımlanmaktadır. Buradaki kült yapılarının üretime geçiş aşamasına – tarım ve hayvancılığa- yakın olan son avcı grupları tarafından inşa edilmiş olduğu anlaşılmaktadır. Diğer anlatımla Göbekli Tepe, çevredeki oldukça gelişmiş ve derinlik kazanmış bir inanç sistemine sahip olan avcı – toplayıcı gruplar açısından önemli bir kült merkezidir. Göbekli Tepe ziyaretimizin ardından ipek yolu üzerindeki Mezopotamya kültüründe ay tanrıçası Sin inanışının bulunduğu ve kesişen yollar anlamına da gelen Harran ilçemize ulaşıyoruz. Harran’da ilk olarak öğle yemeğimizi alıyor ve Harran Şehrinin ortasında 22 metre yükseklikte var olan Harran höyüğü, Emevi halifesi Mervan tarafından yaptırılan kubbesi ahşap olma özelliğini taşıyan Camii el Firdevs (Cennet cami), avlusunda yer alan Anadolu’da kurulan İlk İslam Medresesi (Harran Üniversitesi), İç Kale, Tarihi Surlar ve Konik kubbeli evleri ziyaret ediyoruz. Şanlıurfa Havalimanı’na hareket ediyor ve THY'nin TK 2245 16:40 uçağı ile İstanbul’ a uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Uçağımız İstanbul Havalimanı'na 18:45'te iniyor olacak.

 

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

2 Gece Hilton Garden Inn Şanlıurfa’da Konaklama

Nükhet Everi ile Uzman Rehberlik Hizmeti

İstanbul – Şanlıurfa - İstanbul Ekonomi Sınıfı Uçak Bileti

Göbekli Tepe Kazıevi’nde Çiğdem Köksal Schmidt ile Söyleşi

Yöresel Sabah Kahvaltısı

Manici Hotel'de akşam yemeği eşliğinde Sıra Gecesi

2 Adet Akşam Yemeği (1 akşam yemeği otelde, 1 akşam yemeği de sıra gecesinde Set Menü olarak alınacaktır)

Tur süresi boyunca ulaşım ve transferler

Müze ve Ören Yeri Giriş Ücretleri

Paket Tur Zorunlu Sigorta Poliçesi

Tur Fiyatı 

2.025 TL

Seyahatinizi Size Özel Şekillendirelim

Bu programı size özel olarak tasarlamamızı isterseniz lütfen 444 97 79 nolu Setur Select Özel Seyahat Hattımızdan bizi arayın ya da select@setur.com.tr adresinden bize ulaşın. Seyahat tasarımcınız en kısa süre içerisinde size ulaşacaktır.

Sizi Arayalım

E-Bülten’imize Kayıt Olun